Dječja stomatologija
Dječja stomatologija dio je stomatologije koji se bavi prevencijom i sanacijom zubi kod djece.
Prevencija
Preporučeno je prvi posjet stomatologu planirati između 6 mjeseci i godine dana, to jest s pojavom prvog mliječnog zuba u usnoj šupljini. Ranim dolaskom dijete se upoznaje s okruženjem u stomatološkoj ordinaciji, preveniraju se mogući problemi, te se roditelje savjetuje o pravilnom provođenju oralne higijene i pravilnoj prehrani.
Redovite kontrole i popravci
Neizmjerno je važno naglasiti kako je sanacija mliječnih zubi bitna kako bi se spriječili problemi koji mogu nastati u trajnoj denticiji te na vrijeme uočile ortodontske anomalije. Mliječne zube je jednako kao i trajne potrebno četkati, kontrolirati i liječiti te pokušati zadržati u usnoj šupljini do njihovog prirodnog vremena ispadanja. Dijete bi trebalo voditi na kontrolu svakih 6 mjeseci kako bi upoznalo doktora, ordinaciju, instrumente, zvukove te kako bi se spriječio razvoj straha i traume kod djeteta. Najgora opcija je čekati da zub zaboli.
Ortodoncija u najmlađoj dobi
Preporučeno je prvi posjet ortodontu planirati u dobi od 7 godina, tj. nakon izbijanja prvih trajnih zubi, a to su donje šestice. Tada ortodont procjenjuje trenutnu situaciju, da li već postoje anomalije ili eventualno naznake za njihov razvoj te procjenjuje kada je najbolje vrijeme za početak ortodontske terapije. U periodu mješovite denticije, tj. kada su u ustima prisutni i mliječni i trajni zubi može se provoditi ortodontska terapija mobilnim aparatićem, a nakon nicanja svih trajnih zubi najčešće u dobi između 12. i 14. godine započinje se s fiksnom terapijom.
Tijek nicanja mliječnih zubi
najčešće niču gornji i
donji centralni sjekutići
6-12 mj.
9-16 mj.
najčešće niču gornji i
donji lateralni sjekutići
niču prvi mlječni kutnjaci (četvorke)
13-19 mj.
16-23 mj.
pojavljuju se i mliječni očnjaci (trojke)
kompletira se mliječna denticija
(deset zubi gore i deset dolje)
23-33 mj.